İleri Tarihli Mail Gönderme [E-Posta Zamanlama]

Bazen yazdığınız bir maili karşı tarafa o an için göndermek istemediğimiz durumlar olabiliyor. Özel bir günde bir arkadaşınıza kutlama mesajı atmak istiyorsanız bu mesajı şimdiden yazıp günü geldiğinde gönderilmek üzere ayarlayabilirsiniz. Bir çok farklı durumda ileri tarihli mail gönderme ihtiyacı duyabiliriz. Çok önemli durumlar olmadıkça gece yarısı veya tatil günlerinde çalışma arkadaşlarınıza işle alakalı mesajlar göndermeniz çok uygun olmayabilir. Böyle durumlarda mesajınızı hazırlayıp uygun bir zamanda otomatik olarak ilgili kişiye ulaştırılmasını tercih edebilirsiniz.

Gmail İleri Tarihli E-posta Gönderme

gmail boomerang ileri tarihli mail gönderme

Gmail bize dahili olarak ileri tarihli mail gönderme, mail göndermeyi erteleme özelliği sunmuyor. Fakat Gmail için geliştirilmiş tarayıcı eklentileriyle ileri tarihli mail gönderebilirsiniz. Boomerang eklentisi Chrome, Firefox, Safari, Opera ve Edge tarayıcıları ile uyumlu olarak çalışıyor.

Eklentiyi kurduktan sonra Gmail hesabınıza giriş yapın ve her zamanki gibi göndereceğiniz e-postayı hazırlayın. Mailin ileri bir tarihte gönderilmesi için Gönder butonu yerine hemen altında oluşturulmuş olan Send Later butonuna tıklamanız gerekiyor. Açılan menüde yer alan hazır seçeneklerden birini kullanabilir ya da kendiniz mailin gönderileceği tarih ve saati At a specific time bölümündeki kutuya girebilirsiniz. Gerekli ayarlamalardan sonra Confirm butonuna tıkladığınızda e-posta belirlediğiniz zamanda gönderilecek şekilde kaydedilecektir.

Eğer mailin gönderilmesini iptal etmek isterseniz e-posta kutunuzda sağ üst bölüme yerleşen Boomerang ikonuna tıklayın açılan menüden Manage scheduled messages seçeneğine tıklayın. Zamanlanmış iletilerin olduğu sayfaya yönlendirileceksiniz Messages to Send Later sekmesinden istediğiniz mesajı seçerek Don’t Send ile gönderilmesini iptal edebilirsiniz.

Boomerang eklentisini ilk ay bir kısıtlama olmadan kullanabilirsiniz fakat sonrasında aylık 10 adet mail göndermenize imkan tanıyor. Bu sınırı kaldırabilmeniz için kişisel planda aylık 5$ gibi bir ücret talep ediliyor.

gmail right inbox eklentisi

Gmail için kullanabileceğiniz bir diğer eklenti ise Right Inbox. Google Chrome, Mozilla Firefox ve Safari tarayıcılarıyla uyumlu olan bu faydalı eklenti de aynı şekilde bir ücret ödemediğinizde aylık 10 adet ileri tarihli e-posta gönderme imkanı sunuyor.

Yandex Mail İleri Tarihli Mail Gönderme

yandex mail ile ileri tarihli mail gönderme

İleri tarihli mail göndermek istiyorsanız en iyi seçeneklerden biri Yandex Mail. Gmailde olduğu gibi harici bir eklenti kurmanız filan gerekmiyor hiç bir sayı sınırlaması olmadan ileri tarihli e-postalar gönderebiliyorsunuz. E-posta yazma ekranında Gönder butonunun hemen yanındaki saat şeklindeki Gönderimi Ertele butonuna tıklayın. bugün kutusuna tıkladığınızda açılan takvimden tarihi hemen yanındaki bölümden saati belirleyin. İşte bu kadar. Yandex mail ile e-posta gönderimi en çok 1 yıl sonrasına ertelenebilir.

Microsoft Outlook İleri Tarihli E-Mail Gönderme

E-postalarınız için Office paketinde gelen Outllok programını kullanıyorsanız bir iletiyi daha sonra göndermek için.

  • Seçenekler’i tıklayın.
  • Diğer seçenekler bölümündeki Teslimi Geciktir seçeneğine tıklayın
  • Teslim seçeneklerinde yer alan Bu tarihten önce teslim etme’yi işaretleyip istediğiniz teslim tarihi ve saatini girin.

Outlook ileri tarihli e-posta gönderme ayrıntıları için buradan yararlanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


*