Google Docs ile ePub Formatında Belgeler Oluşturun

ePub (Electronic Publication) e-kitaplarda sıkça rastladığımız, bu alanda standart olarak kabul edilmiş gerekli yazılımlar sayesinde bilgisayar, telefon, tablet gibi farklı cihazlarda rahatlıkla görüntülenebilen bir dosya formatıdır. ePub e-kitaplar için tercih edilebilecek en iyi format olduğunu söyleyebiliriz.

PDF formatındaki dosyaları bilgisayarda rahatlıkla okuyabilirken, telefon gibi daha küçük ekranı olan cihazlarda okumak istediğimizde sorunla karşılaşmaktayız. Bunun nedeni PDF dosyalarının responsive (duyarlı, uyumlu) dökümanlar olmaması, yani kullanılan cihazın ekranına göre şekillenmemesidir.

PDF dosyaları ePub formatındaki dosyalara göre daha fazla alan kaplamakta ve daha çok sistem kaynağı tüketmektedir. Telefon veya tabletlerimiz bilgisayarlarımız kadar güce sahip olmadığından, bu dosyaları okurken yavaşlayabilir hatta kilitlenebilir. PDF formatında dosyanın içinde resim dosyaları eklenmekte ePub formatında ise yalnızca düz yazıdan oluşmakta.

Şimdi ePub formatının özelliklerinden avantajlarında kısaca bahsettikten sonra gelelim ePub dosyası oluşturmanın en kolay yoluna.

ePub Formatında Kitaplar Nasıl Oluşturulur?

ePub formatında belgeler oluşturabileceğiniz farklı programlar mevcut. Bu yazımızda hiç bir programa ihtiyacınız olmadan Google Docs ile bu formattaki dosyaların nasıl oluşturulacağına değineceğim.

ePub Oluşturma

  1. docs.google.com adresinden kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak giriş yapın.
  2. Varsayılan olarak dokümanlar bölümü açılacaktır. Sayfanın sağ alt bölümündeki butonu kullanarak yeni bir dokuman oluşturun.
  3. Yazınızı hazırladıktan sonra Dosya menüsünden Farklı indir – EPUB Publication (.epub) seçeneğine tıklayın.

İşte bu kadar kolay.

Yeni bir dosya hazırlamanın yanında aynı mantıkla farklı formattaki bir dosyayı, örneğin bir Word dosyasını upload edip Google Docs ile görüntüleyerek ePub formatına çevirebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


*